ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕК УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ: АДАПТАЦІЯ ДО НОВИХ РЕАЛІЙ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПРІОРИТЕТІВ
Ключові слова:
бібліотечна діяльність, бібліотека, російсько-українська війна, волонтерство, психологічна підтримкаАнотація
У статті проаналізовано діяльність бібліотек під час російсько-української війни. Описано адаптацію бібліотечних установ до нових реалій, серед яких – створення безпеки, збереження фондів, підтримка користувачів та організація дистанційного доступу до інформаційних ресурсів. Увагу зосереджено на нових завданнях бібліотек, таких як проведення заходів з підтримки психологічного здоров’я, створення інформаційних центрів для переселенців, а також протидія дезінформації через інформаційно-просвітницьку роботу. Визначено пріоритети бібліотечної діяльності в період війни, що включають збереження культурної спадщини, розвиток цифрових ресурсів і розширення співпраці з національними та міжнародними партнерами. Стаття демонструє значущість бібліотек як важливих соціально-культурних інституцій у підтримці громад і збереженні національної ідентичності в умовах кризи.
Посилання
Діяльність бібліотек в умовах війни: методичний порадник бібліотекаря; уклад. О. Шурубенко. Чернігів, 2022. Вип. 9. 64 с.
Захарченко Д. Публічні бібліотеки України під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів діяльності (на прикладі Полтавської області). Інформаційні технології і системи в документознавчій сфері. 2024. С. 74–76.
Робота бібліотек в умовах воєнного стану: методичні поради; ред.-уклад. Н. Грачова. Харків: ХОУНБ, 2022. 15 с.
Робота бібліотек Черняхівської громади під час війни: адаптація до нових реалій. Бібліотека і війна: єднаємося заради Перемоги; уклад. О. Костюченко; ред. вип. Г. Врублевська. Житомир, 2023.
Сердюк С., Герасимова С. Бібліотеки України під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 3 (29) С. 9–14.